Şuan okuduğunuz tasavvuf nedir ve sufi ne demek adlı rehber, mühim ve nazik bir konuyu ele almaktadır. Konusu tasavvuftur.

Tasavvuf, islam tarihinde ortaya çıktığı günden beri hiç gündemden düşmemiş, kıyamete kadar da düşmeyecektir. Çünkü tasavvufun konusu insandır, insan terbiyesidir. İnsan var olduğu müddetçe tasavvuf da var olacaktır.

İslam ve Tasavvuf Nedir?

Tasavvuf kelime olarak Kur’an ve sünnette geçmez. Ama içerik olarak tamamen Kur’an ve sünnet esasları üzerine kurulmuştur. Bu yüzden kaynaklarıyla tasavvuf nedir derken Kur’an ve sünnete göre tasavvuf anlayışı esas alıyoruz.

Bu hâliyle tasavvuf yolu yeni bir din değildir. O sadece dinin yeni bir üslup içinde sunulmasından ve özel bir usul içinde yaşanmasından ibarettir.

Tasavvuf Nedir Amacı Nedir?

Tasavvuf ilmi, İslam dininin en kıymetli ilimlerinden ihsan ilmini öğretir. Tasavvuf nedir amacı nedir sorusuna şöyle cevap verebiliriz: ihsan hâlini ele geçirmeyi hedefler, dinin hizmetçiliğini yapar. İhsan, kalbin gafletten uyanması, ilahi nur ve sevgi ile yıkanması, bütün günah çeşitlerinden arınması, yüce Allah ile huzur bulması ve Allah’ın dostu olmaktır.

Tasavvuf Ne DemekTasavvuf Tarihi

Tasavvuf tefsir, hadis, fıkıh kelam ilimleri gibi her Müslümanı ilgilendirir. Çünkü o, her Müslümanı yakından ilgilendiren ilmi, irfanı, edebi, takvayı ve hizmeti öğretir. Ancak tasavvuf tarihi seyir içinde bu vazifesini hep aynı başarıyla yerine getirememiştir. İçten ve dıştan aldığı darbeler ile bazen zayıflatılmış, bazen hedefinden çevrilmiştir.

Onu nefsi ve menfaati için kullananlar olmuştur. İçine girip safiyetini bozan cahil ve hainler çıkmıştır. Dini yıkmak isteyenlerin birinci hedefi tasavvuf olmuştur. Çünkü tasavvufun kazandırdığı ilâhi sevgi ve kulluk neşesi, dinî hayatın ruhudur, tadıdır, kıvamıdır. Bu ruh ile din ayakta durur, ilim korunur, Allah yolunda hizmete baş konur ve güzel kulluk yapılır.

İnsan ve cin şeytanlarının bütün saldırılarına rağmen tasavvuf günümüze kadar gelmiştir. Gerçi onu temsil ve tatbik edenler çok azdır. Ama iman mücadelesi veren günümüz insanı için tasavvuf bir can simidi gibidir. O, alim cahil herkes için en tesirli bir ilaçtır.

Tasavvuf Nedir Adlı Çalışmamız

Tasavvuf nedir adlı çalışmamızda biz, tasavvufun ana konuları başta olmak üzere tasavvuf ve tarikatlar başlıklarını ele aldık. Bu konuları ilgili temel kaynaklarımızdan araştırdık. Her konunun özünü ortaya koymaya çalıştık. Tasavvufun temeli olan ayet ve hadisler hakkında tespitlerimizi aktardık. Bu sahanın uzmanı olan ariflerin, bu ayet ve hadisleri nasıl yorumlayıp amel ettiklerini inceledik. Bu gibi tasavvufi yorum konuların her Müslümanı ne kadar ilgilendirdiğine dikkat çektik.

Tasavvuf ne demek adlı çalışmamız, tasavvuf hakkında yayınlanmış olan yazıların birleştirilmiş hâlidir. Bütün yazılar yeniden gözden geçirilmiş, cümle ve manalar tashih edilmiştir. Yeni eklenen konular ile sürekli ve güncel bir şekilde bu yazımız genişletilecektir. Bu yazılarımız hâliyle her birisi ayrı bir çehre ve yeni hüviyet kazanmıştır.

Bu tashih ve eklemelerde siz değerli okuyucularımızın mühim katkıları olacaktır. Yazılarımızda yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Göndermiş olacağınız her yorum ve bizleri mutlu edecektir. Bunun için emeği geçecek olan bütün kıymetli okuyucularımıza teşekkür ederiz. Bu yaptıklarının hayır hânelerine bir sevap olarak yazılmasını Yüce Allah’tan dileriz.

Tasavvuf Nedir Rehberi: İÇİNDEKİLER

Tasavvuf nedir, sufi ne demekmürşid nedir gibi konular hakkında yazılar yazdıkça rehberimize ekleyeceğiz. Sürekli olarak güncel tutacağımız bu içindekiler listesi tasavvufun baştan sona ele alınmasını içermektedir.

Tasavvuf Ne Demek? Sufi Ne Demek?

Bu yazımızda tasavvuf ne demek konusu ela aldık. Gerçek tasavvufun ne olduğunu ve tasavvuf ne demek gibi sorulan ve gündemden hiç düşmeyen soruları cevapladık.

Yazımızın sonuna doğru tasavvuf ne demek ile ilgili sözler paylaşarak konunun daha iyi anlaşılması için zenginleştirdik.

Bu yazımızı okuduğunuzda tasavvufa taş atan ve onu yanlış anlatanların aksine tasavvuf ne demek konusuna hakim olabilecek ve aklınıza takılan veya merak ettiğiniz çoğu soruya cevap bulabileceksiniz. Buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Seyri Sülük Nedir? Kur’an’da ve Sünnette Seyri Sülük

Tasavvuf nedir hakkında ki yazılarımızda sonra artık seyri sülük ve terbiye metotlarından bahsedeceğiz. Terbiye metotlarına geçemeden önce ilk başta seyri sülük nedir, seyri sülük ne anlama gelir, seyri sülük Kur’an’da ve sünnette geçer mi sorularını yanıtladık inşallah bu yazımızda. Faydalı olması dileği ile hayırla kalın Allah Teâlâ’ya emanet olun… Büyük harfler ile yazdığımız “SEYRİ SÜLÜK NEDİR” adlı yazının üstüne tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Seyri Sülük Nedir
İlgili Yazıları Okursan Konuyu Daha İyi Anlayabilirsin İnşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir